Лидия Чорбанова: Случаите на морбили в Пловдив издават липсата на грижа от страна на държавата

Как функционират детското и училищното здравепопазване? Дали са достатъчно ефективни? Има ли негативизъм към системата и от какво е породен? Това са само част от въпросите, които измъкна на бяла свят казусът „морбили“ в Пловдив, заяви кандидатът за народен представител от коалиция „АБВ-Движение21“ Лидия Чорбанова на среща с майки от Пловдив. Част от тях признаха, че случаите на заболели деца са ги подсетили да проверят дали са в крак с имунизационния календар, а други добавиха, че са водили на пожар малчуганите си при личния лекар, който впрочем им напомнял за пропусната ваксина 2-3 пъти.

Случаите на диагностицирани с морбили деца в Пловдив, които не са ваксинирани е доказателство, че детското и училищно здравеопазване не функционират правилно, че липсва нужната грижа от страна на държавата. „Имунизационен календар на Република България“ е утвърдената от министъра на здравеопазването схема на приложение на задължителните планови имунизации и реимунизации, и е мярка за овладяване на епидемични ситуации.  Всички задължителни имунизации, както и част от препоръчителните са безплатни за сметка на Министерството на здравеопазването или Здравната каса.

Понятието „ефективно функциониране“ на детското и училищно здравеопазване предполага политика, съставена от мерки за интегриран подход на институциите и обществото за здравето на децата, посочи Чорбанова, която е била консултант на Министерство на здравеопазването по въпросите на майчиното и детско здравеопазване, демографските политики в здравеопазването и взаимодействието с другите държавни институции. Според нея от една страна битува разбирането, че грижата  за детското здраве е задължение на родителите, държавата и институциите. От друга страна понятието „ефективно функциониране“ на детското здравеопазване отразява схващането, че грижите за здравето на децата са инвестиции в бъдещи здрави поколения и обезпечават по-високо качество на здравния статус на националния човешки капитал.

Връзките в здравеопазването са разпокъсани, негативизмът към системата, който произтича от трудното реализиране на пръв поглед на гарантираните здравни услуги, прави по-необходима от всякога активната роля на държавата в осъществяването на здравно-информационни, здравно-обучителни, здравно-консултативни, медико-социални дейности, психологическа консултация, координиращи и насочващи услуги за млади хора.

Ние от Коалиция „АБВ-Движение 21“ апелираме за преразглеждане и подобряване на модела на здравеопазване и ще работим още в първите дни в 44-то НС да се постигне консенсус и спешно да се осъществят нужните законодателни промени за осигуряване на безпрекословен достъп на българските граждани и най-вече на децата до здравни грижи.