Ние сме граждани, обединени в стремежа към свобода, справедливост и солидарност в обществото. Отстояваме принципите на демокрацията, върховенство на закона, защита на правата на личността, нейното достойнство и сигурност. Стремим се към равенство на всички граждани пред закона, защита на труда, неприкосновеност на частната собственост, свободна стопанска инициатива при защита от нелоялна конкуренция и защита за потребителите, опазване на природата и околната среда.
Културно-историческото наследство на Република България е национален капитал и основен фактор за съхраняване на националната и културната идентичност, както и наш, български, неотменим принос в Европейската и Световната култура.
За съжаление никоя партия през изминалите 25 години не прие културата като свой приоритет. Криейки се в началото зад думите “преход”, а впоследствие “криза”, културата бе не само неглижирана, а и изцяло игнорирана. Нито един от нашите министри на културата не създаде стратегия за развитието ѝ.
Няма друга държава по света, която да не гради политика и стратегия за бъдещето спрямо националните ценности, история и култура. Ние, българите, сме единствените.
Културно-историческото наследство на Република България е национален капитал и основен фактор за съхраняване на националната и културната идентичност, както и наш, български, неотменим принос в Европейската и Световната култура. Настъпилите съществени изменения в собствеността и обществените отношения през последните деситилетия обаче налагат нова роля на държавата в тази сфера. От държавен монопол в дейностите по издирването, опазването, популяризирането и разпространението на културно-исторически ценности трябваше още през 90-те години на миналия век плавно да преминем към равнопоставеност на различните видове собственост и инициативи и в тази област.
Днес вече е наложително държавата трябва да поеме своята регулираща роля и да осигури съхраняването на конституционните права на гражданите и охраната на обществения интерес. За съжаление никоя партия през изминалите 25 години не прие културата като свой приоритет. Криейки се в началото зад думите „преход“, а впоследствие „Криза е“, културата бе не само неглижирана, а и изцяло игнорирана. Нито един от нашите министри на културата не създаде стратегия за развитието ѝ. Няма друга държава по света, която да не гради политика и стратегия за бъдещето спрямо националните ценности, истори и култура. Ние сме единствените.
Всички политици у нас всъщност са загрижени за пенсионерите, явно като фактор, определящ политическото статукво на техните гласоподаватели. В резултат на корупция, неграмотност и “национални интереси” отново се говори за липса на пари в различни жизненоважни сфери, а културната политика – която иначе би сплотила и ограмотила нацията, е напълно неглижирана, подобно на образованието. Факт е, че държавните механизми на работят. Или както сподели един представител на все по-оредяващата българска “интлигенция” наскоро:
“Държавата се фокусира в безсмислени упражнения, в изграждане на инфраструктура, в строежи и какво ли още не – ясно е, че тези неща са необходими, но отново няма генерална стратегия за какво се прави всичко това. Да, бяха написани много текстове за стратегии, но нито един от тях не беше спазван, не беше и реално регламентиран в законодателството. И знаете ли, липсата на внимание към проблемите в културата накара огромна част от четящите, интелигентни и образовани хора да вярват в конспиративната теория, че това се прави нарочно от политиците, за да държат една безпросветна и глупава нация от гласоподаватели“.
Всъщност необходими са механизми и съвременни норми за опазване на паметниците на културата, условия и стимули за активизиране на частната инициатива в тази област, както и принципи за осигуряване на хармонизация с европейското законодателство.
Важно е да се въведе точна правна формулировка на всички термини и понятия (културни ценности, исторически ценности, културно-исторически ценности, културно-историческо наследство, паметник на културата и т.н.), очертаващи рамките на културно-историческото ни наследство и регламентирането на режим и механизми за контрол, които да балансират държавните, обществените и частните интереси в тази сфера.